Gündemdeki konularla alakalı kamuoyuna açıklaması

Sosyal medyada Hak-iş Konfederasyonunun da Türk-iş gibi kamuda çalışan binlerce işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşme protokolünü Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla imzaladığı, bu sebeple işçiyi arkadan vurduğuna yönelik iddialar tümüyle algı oyunudur.

İmzalanan protokolde belirtilen ücret zamları azami değil asgarî düzeyde belirlenmiş olup sendikamız başta olmak üzere kamuda imzalanan toplu iş sözleşmelerinde mezkur rakamların çokça üstünde sözleşmelere imza atmış bulunmaktayız. Bu ay İ.B.B Enerji A.Ş.’de imzaladığımız sözleşme ile %27 oranına imza atmamız en güzel örnek olarak karşımızda durmaktadır.

Bizim için işçinin ne talep ettiği önemlidir ve karar verirken emekçilerin sesi olarak ortak bir uzlaşma kültürüyle toplu iş sözleşmesi süreçlerimizi yönetmek esastır.

Yapılan protokolün kanun hükmünde olmadığı, asgari oranları belirlediği ancak sendikaların varlığı gereği kurumlarla elbette ki daha yüksek oranlar için süreçleri takip edeceği üzerine düşen vazifelerden biridir.

Türk-iş yöneticileri kendi günahlarına bir ortak aramaya çalışmakta ve haksızca konfederasyonumuzu ve ona bağlı sendikaları mesnetsizce hedef göstermektedir.
Ancak bilmelilerdir ki sendikamızı ve Hak-işi bu oyunlarına âlet edemeyeceklerdir.

Kamuoyuna saygılarımızla.

İletişim Bilgileri

Adres
Cumhuriyet Mah. Kartal Cad. No:75 D:5 Kartal - İstanbul
Telefon (0 216) 452 61 60 - (0549) 474 69 69 Fax 0 (216) 452 22 61 E-mail bilgi@enerjiis.org.tr

Ulaşım Haritası