Türk-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay hakkında suç duyurusu

Değerli Basın Mensupları,

Kıymetli dostlar,

 

Bir süredir ulusal basında ve sosyal medyada çokça tepki çeken bir açıklama üzerine savcılığa suç duyurumuzu yapmış bulunmaktayız. Herkesin bildiği üzere Türk-İş Başkanı Sn. Ergun ATALAY 7 Aralık 2018 günü basına yapmış olduğu açıklamada bir genel başkana yakışmayacak talihsizlikte açıklamalarda bulunmuş ve aynen kendi ifadesiyle “Böyle ne kadar gider? Önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ne kadar gider. İşte gördük Fransa’da gitmediğini. Üç gün sonra bizim burada görür müyüz görmez miyiz? Bize bağlı.” Demiştir.

Öncelikle Fransa’daki eylemlerin ne olduğundan kısaca bahsetmek isteriz.

Fransız hükümetinin akaryakıt fiyatlarına zam yapması sonucu başlayan terör olayları Jacline Mouraud adlı bir kadının, 18 Ekim’de Macron’a “söyle nereye gidiyoruz? bizden aldığınız paralarla ne yapıyorsunuz” diye seslenip zamları eleştirdikten sonra “yeter artık” diye bitiren bir video mesajı yayımlamasıyla başlamıştı. Video kısa sürede 6.1 milyon kişinin izlediği bir ateşleme etkisi yarattı. 17 Kasım’da “Fransa’yı bloke edelim” diye ilk eylem çağrısını yapan ise Melun’dan 33 yaşında kamyon sürücüsü Eric Drouet oldu. Bu kişiler birden televizyonlarda boy göstermeye başladı. Sonra birden sosyal medyada organize olunmaya başlanıldı. Ve Fransa’da sokaklar sarı yelekli teröristler tarafından Başkent Paris olmak üzere birçok şehirde iş yerlerinin yakıldığı, mağazaların yağmalandığı, araçların harap edildiği, onlarca kişinin hayatını kaybettiği ve sayıları bine yaklaşan insanın yaralandığı terör eylemleriyle sarsıldı. Ve terör eylemleri hala devam ediyor.

Hal böyleyken, Ergün Atalay, uluslararası terör baronlarının ve radikal örgütlerin fonladığı bu teröristleri örnek göstererek, ülkemizin uluslararası bir ekonomik operasyona maruz kaldığı şu günlerde ve yerel seçimlere aylar kala hükümeti asgari ücret üzerinden açıkça tehdit etmiş, “Bize bağlı” diyerek “talepler karşılanmazsa Fransa’da olanları burada yaparız” demek istemiştir.

Cumhurbaşkanımız Fransa’da ‘Sarı Yelekliler’ hareketi tarafından akaryakıt zamlarına karşı başlatılan protestolara değindiği bir konuşmasında, “Gezi olaylarında uluslararası medya sürekli Taksim’i gösterdi değil mi? Şu anda Paris’te terör eylemleri var, uluslararası medyada bir ses var mı, yok. Dünya sessiz, hiç Paris’i görmüyor. Niye görmüyorlar?” diye sormuş, olayları açıkça “terör eylemi” olarak tanımlamıştır.

Türkiye çok değil bundan 5 yıl önce Mayıs 2013’te kirli bir tezgâha sahne olmuş, Gezi Parkında dört ağacın tahliye edilmesini bahane eden teröristlerce bedeli ağır bir tecrübe yaşamıştır. Olayların başladığı Mayıs 2013’te %4,52 ile cumhuriyet tarihinin en dip seviyesini gören politika faizleri gezi olayları sonrasında %8,5’e tırmanmıştır. Gezi’den 7 ay sonra hükümeti devirmek için yapılan 17/25 Aralık girişimlerinin ardından Merkez Bankası’nın %11’e yükselttiği faizlerin Türkiye’ye maliyeti büyük olmuştur.

İ.Ü. Bankacılık Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kadir Tuna Gezi vandalizmiyle ilgili yaptığı bir değerlendirmede, “Gezi olaylarından bu yana, 17 Aralık sürecini de kapsayan dönemde Türkiye toplamda 156,8 milyar dolarlık bir kayıpla karşı karşıya kaldığını ifade etmiştir. Bu faturayı millet olarak hepimiz ödedik ve ödemeye devam ediyoruz.

Sn. Cumhurbaşkanımızın açıkça “terör eylemi” olarak tanımladığı Fransa’daki olayları örnek gösteren Atalay, Türk Ceza Kanunu 216-215 ve 214’de göre suç işlediği kanaatindeyiz.

Değerli Basın mensupları,

TÜRK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı sayın Ergün ATALAY Asgari ücret tespit komisyonundaki acizliği ve güçsüzlüğünü bu tür açıklamalarla kapatmaya çalışmaktadır.
Gösteri, yürüyüş, eylem, protesto, grev sendikaların en doğal haklarıdır. Bizler de sendikacıyız. Yeri geldiği zaman sendikalar barışçıl eylemler yapar ve bu sendikal haklar kapsamında yer alır. Ancak sendikalar terör olaylarını örnek alamaz, Vandalizm’i emsal gösteremezler. Sendikaların varlık amacı da bir nevi kamu barışını korumaktır.

Bizler de temsil ettiğimiz sendikalarda asgari ücretlerin en üst düzeye yükseltilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Birilerinin yaptığı gibi laf değil icraat ve çözüm üretiyoruz. Çözüm olarak sokağı, Vandalizm’ i, yakıp yıkmayı ve şehirleri terörize etmeyi sunmuyoruz.

Ergün Atalay’ın genel başkanlığını yaptığı TÜRK-İş tartışmalı bir maziye sahiptir. 1982’de kurulan darbe hükümetinde dönemin TÜRK-İŞ genel sekreteri bakan olarak yer almış ve TÜRK-İŞ’in demokrasiye bakış açısı hakkında bizlere somut ipuçları vermiştir.

28 Şubat’ta Erbakan hükümetinin post modern darbeyle görevden alındığı süreçte medyada 5’li çete olarak anılan kurumlardan biri de yine TÜRK-iş’tir. Bu şanlı mazi göz önüne alındığında Sn. Ergün Atalay’ın açıklamalarının kamuoyunu rahatsız etmesi ve tepkiyle karşılanması doğaldır.

 

Bizler yaşadığımız şehirlerin yeniden Gezi Vandalizm’ine maruz kalmaması için uyarı vazifemizi yerine getiriyor ve olayı adli makamlara taşıyarak takipçisi olacağımızı saygıyla kamuoyuna duyuruyoruz.

İletişim Bilgileri

Adres
Cumhuriyet Mah. Kartal Cad. No:75 D:5 Kartal - İstanbul
Telefon (0 216) 452 61 60 - (0549) 474 69 69 Fax 0 (216) 452 22 61 E-mail bilgi@enerjiis.org.tr

Ulaşım Haritası