ÇİZGİSİNİ BOZMAYAN TÜRK-İŞ KONFEDERASYONU

İşçiyi aldatarak, al takke ver külah ile ilişkiler yürüterek sendika ağalığına devam mı? Konjonktüre ayak uydurmada eşine az rastlanır bir kabiliyet sergileyen Türk-İş Konfederasyonu aslında çizgisini hiç değiştirmeden sadece makyaj ya da maske değiştirerek 67 yılı aşmış ve günümüze ulaşmış.

  1. 28 Şubat Postmodern darbe sürecinde işçi ve emekçi dünyanın Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en yüksek kazanımlarını sağlayan meşru hükümetin, milletin ve işçinin karşısında, sermayenin ve cuntanın yanında yer almıştı.
  2. Asgari ücret tespit komisyonlarında emek dünyamıza ayrı bir havada naralar atarken masada ince hesaplar yaparak işçinin cebiyle oynamaktan imtina etmemişlerdir.
  3. Konjonktüre ayak uydurmasına siyasi havanın esintisine göre rol kapan Türk-İş yeri geldiğinde siyasete rota tayin etmeye kalkmış, uluslararası terör örgütlerine piyon olan Fransa’daki sarı yelekliler üzerinden meşru hükümete aba altından sopa gösterme cüretini ortaya koymuştur.
  4. Enerji İş Sendikası Genel Başkanı Mahmud ALTUNSOY durumu herkes kadar sıradan görmeyerek vaziyete ilk ve tek müdahaleyi yapmış ve suç duyurusunda bulunmuştu.
  5. Bununla birlikte Türk-İş Genel Başkanı Ergün ATALAY’ ın vahamet dolu açıklamasının ardından yine ziyaretine ilk giden isim dönemin TBMM Başkanı Binali YILDIRIM olmuştur.
  6. Bugünlerde yapılan grev açıklamalarıyla adeta emek dünyasının stresini tahliye etmeye kalkışması, bunu yaparken de Sn. Cumhurbaşkanı’nın OHAL açıklamalarını kendine çıkış yolu addetmesi manidardır.
  7. 2019 Ocak ayı istatistiklerine göre Türk-İş Konfederasyonu’nun 205.515 üye sayısıyla en büyük sendikası olan Türk Metal Sendikası genel başkanının delegasyon gücü karşısında 19.537 üye sayısına sahip Demiryol- İş Sendikası genel başkanının Konfederasyonun başında yer alması nasıl izah edilebilir?
  8. Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanının yapmış olduğu vahim sarı yelekliler açıklaması ve akabindeki suç duyurumuz ardından bağlı sendikalarının büyük çoğunluğu kendisine destek açıklamaları yaparken konfederasyonun en büyük sendikası Türk Metal Sendikası Genel Başkanlığından ses çıkmamıştır. Bu durum dahi Türk-İş Konfederasyonunda delege yapısının birilerinin istediği gibi şekillendiğini sayısal demokratik çoğunluğun ötelendiğini ortaya koymaktadır.
  9. Siyasi havaya göre pozisyon alan Türk-İş Konfederasyonu Başkanlığının işçi ve emek dünyasıyla alay etmekten vazgeçmesinin gerektiğini bildiriyoruz.

KAMUOYUNUN BİLGİLERİNE SAYGIYLA SUNARIZ.

 

İletişim Bilgileri

Adres
Cumhuriyet Mah. Kartal Cad. No:75 D:5 Kartal - İstanbul
Telefon (0 216) 452 61 60 - (0549) 474 69 69 Fax 0 (216) 452 22 61 E-mail bilgi@enerjiis.org.tr

Ulaşım Haritası